Kedves kapszaicinfüggő barátom, remélem szót fogadtál és miként javasoltam, ügyesen elvetetted a chili magokat február végén! Ha minden igaz, mostanra már nagy palántanevelésekben vagy otthon, gratulálok! Nem? Na, akkor iparkodj megbízható forrásból vásárolni, mert lassan kezdhetjük a kiültetést! 🌱☝️ Itt és most a növénytársításról lesz szó (mert egyáltalán nem mindegy mi hova kerül a kertben) többek között megtudhatod milyen növényeket (ne) ültess a csinos kis chili palántáid mellé, ha döbbenetesen klassz termést szeretnél. Olvass tovább, game changer infók következnek!
Növénytársítással a hiánybetegségek ellen
A chili paprika termesztése roppant izgalmas kihívás, azonban a különböző kártevők és a mindenféle vírusos megbetegedések igencsak komoly veszélyt jelenthetnek a növényekre nézve – a konyhakertész lelkesedésére nemkülönben. Amennyiben full komolyan gondolod a chili paprika termesztést (bízom benne, hogy így van), akkor feltétlenül ismerned kell a leggyakoribb veszélyforrásokat és az ellenük való védekezés mikéntjét. Személy szerint úgy vélem leghatékonyabb védekezésnek a tanulás + tervezés + megelőzés triumvirátusa bizonyul.
Biztosan te is találkoztál már növekedésben megállt palántákkal, sárguló és elszáradó levelekkel, kifejlett, ám termést nem érlelő növényekkel. Egytől egyig lélekfacsaró látvány egy konyhakertész számára. Rögtön az első pánik után mindannyian elkezdünk agyalni, vajon mi lehet a gond?
Te meg én talán egyetértünk abban, hogy a paprika vírusok, valamint más kórokozók, rovarok lehetséges támadása mellett tízből kilenc esetben a legvalószínűbb magyarázat: növényi hiánybetegség. Tudod, a chili paprika nagyon szenzitív a „minőségi éhezésre” szóval ha valamilyen oknál fogva nem képes felvenni megfelelő mennyiséget egy adott ásványi anyagból, akkor annak szemmel látható eredménye mondhatni azonnal megmutatkozik.
A növények élettani folyamatait tekintve elmondható, hogy minden egyes szakaszban más és más tápanyagszükséglet kerül előtérbe: vegetatív fázisban (növekedési szakaszban) a fő tápanyag a nitrogén (N), azonban virágzás kezdetekor inkább a foszfor (P) és a kálium (K) szerepe lesz létfontosságú, mígnem a termés érésének szakaszában már csak a kálium (K) mennyisége játszik. Na és akkor a mikroelemekről, mint például vas, magnézium, kalcium cink még nem is beszéltünk…
Mi az a növénytársítás?
A növénytársítás nem más, mint egy növénytermesztési módszer. Lényege, hogy a különböző növényeket tudatosan, bizonyos szisztéma szerint ültetjük annak érdekében, hogy az így kialakított ún. vegyeskultúra a lehető legoptimálisabb legyen a befektetett erőforrások és a terméshozam arányában.
A korábban legfeljebb a fűben-fában orvosságot hirdető javasasszonyok által hirdetett népi megfigyelések és generációs tapasztalatok napjainkban már szerencsére a tudományosan igazolt tények magaslatára emelkedtek. Elsőre talán bonyolultan hangzik, de ki van ez találva. A növénytársítás lényege nagyon leegyszerűsítve tehát: azok a fajok, amelyek egymás fejlődését segítik kerüljenek egymás mellé; míg azok, amelyek egymást valamilyen módon hátráltatják, legyenek minél messzebb ültetve egymástól a kertben.

Mik a hátrányai?
Nem szépítek, a növénytársítás alkalmazása kezdetben jelentős idő- és energiabefektetést igényel. Mondtam: tanulás, tervezés. Fixen nem fogod egyik napról a másikra megjegyezni mit mi mellé (ne) ültess, de szerencsére nem is az általános iskolában vagyunk, hogy a másnapi röpdolgozatra kelljen beseggelni az infót. Én magam is tanulom mindamellett, hogy értékes tapasztalatokat gyűjtök szezonról szezonra a saját konyhakertemben. Ha jót akarsz magadnak, beleteszed a munkát és az erőfeszítést. Ez ennyi.
“A mezőgazdasági munka amennyire szép, nemes és értékteremtő, legalább annyira kemény is.”
– Bogár Márk
A kulcsszó: tervezés
Helyes társítással megfelelő lesz a tápanyagellátás, ami javítja a növények általános egészségi állapotát és a különböző betegségekkel, kártevőkkel szembeni ellenálló képességét + számottevően több, egészségesebb, szebb és ízletesebb termésre számíthatunk.
Kedvezőtlen növénytársítás esetén azonban a “rossz szomszédok” nehezítik, vagy sok esetben egyenesen akadályozzák egymás fejlődését. Jóval gyengébb, tápanyaghiányos növényeket eredményeznek, amelyek fogékonyabbak a fertőzésekre, hajlamosabbak egyéb problémákra és megbetegedésekre.
FYI: általánosságban elmondható a leggyakoribb haszonnövényekkel kapcsolatban, hogy minél közelebb van egymáshoz genetikailag két faj (pl. burgonya és paradicsom) annál kevésbé lesznek “jó szomszédok” a termesztésben, tudniillik u.azokat a tápanyagokat és környezeti tényezőket igénylik (versengenek) u.azok a kártevőik, rendkívül könnyen és villámgyorsan fertőzik egymást.
Chili paprika társnövényei
A chili palánták tavaszi kiültetése során mondhatni egyetlen dologra kell fókuszálni: igazodj a természethez az optimális növekedés és terméshozam érdekében! A növénytársítás remek alternatívája (adott esetben kiegészítője, de erről majd legközelebb) a vegyszeres növényvédelemnek, ezért arra buzdítalak alkalmazd bátran akár szabadföldben, akár erkélyen termesztesz gyógy- és fűszernövényeket, zöldségeket, chili paprikát!
Apropó, a legfontosabbat majdnem elfelejtettem! A chili paprika társnövényei a következők: bazsalikom, kakukkfű, kamilla, kapor, koriander, majoranna, oregánó, rozmaring, hagymafélék (fokhagyma, metélőhagyma, mogyoróhagyma, póréhagyma, vöröshagyma) paradicsom, petrezselyem, sárgarépa. Gondolj csak bele az ízekbe – még szinte logikus is, nemde? 😊 És ha már az ízeknél tartunk…
Ha már az ízeknél tartunk
Miként a kertben, úgy a konyhában is érdemes (elsőre talán különlegesnek ható) párosításokat alkalmazni. Gondolnád, hogy az őszibarack és sárga Trinidad Moruga Scorpion chili fúziója micsoda ízharmóniát eredményez a grillezett húsokon? Fuhh, leírhatatlan.
Dzsedi Tej | Barackos chili szósz 110g
Vagy ott van például az epervelő és édes chili szósz kombó. A nyelved hegyén selymesen sündörgő Leteper a gofri és palacsinta “öntetek” koronázatlan királynője, gyerekek is bátran fogyaszthatják.
Leteper | Epres chili szósz 115g
Paradicsom, kápia paprika, fokhagyma és fűszeres chili szósz. Na ez már belépő a kapszaicinfüggők világába, de még mindig a lazán emberi fogyasztásra alkalmas kategória és az íze… Ha rendkívüli gasztronómiai élményre vágysz, ezt semmi esetre se hagyd ki!
Filthy Kiss | Fokhagymás chili szósz 100g
Nézz szét a Sárréti ChiliFarm webshopban! Minőségi kézműves chili szószok, ínycsiklandozó chilis édességek a legmenőbb magyar chili termelő családi vállalkozástól: kezdőknek csípősségmentes (létezik ilyen szó?) és enyhén pikáns motyók, bátrabbaknak extra erős könnyfakasztó cuccok! Kísérletezz és kóstolj bátran, mert tudod:
Tetétlenen nem kell szégyellni a könnyeket.
Ne feledd: az Erő velünk van! 🔥
Cikket írta: Mangra Enikő